Soutěž Český kapr 2021 zná své vítěze

Vladimír Vyhnis, Asociace kuchařů a cukrářů ČR

 

Po roční covidové pauze se ve dnech 18. – 19. listopadu uskutečnil v pavilonu českobudějovického výstaviště další, v pořadí již 15. ročník prestižní celostátní gastronomické soutěže „ČESKÝ KAPR“. V letošním ročníku byly řady soutěžících seniorů rozšířeny i o zahraničního soutěžícího, takže můžeme směle konstatovat, že se jednalo i o mezinárodní gastronomickou soutěž. Soutěž „Český kapr“ Asociace kuchařů a cukrářů ČR, regionální pobočky Šumava je celostátní gastronomickou soutěží a zároveň i nominační soutěží v rámci AKC ČR.

Záštitu nad 15. ročníkem soutěže spolu převzali ministr zemědělství ČR Ing. Miroslav Toman, CSc. a prezident AKC ČR Bc. Miroslav Kubec. Označení Český kapr je registrovanou ochrannou známkou Rybářského sdružení ČR a je zárukou vysoké kvality této potraviny. Její konzumace se však z velké části redukuje na přípravu smaženého kapra. Většina roční spotřeby kapra se realizuje o vánočních svátcích. Snahou organizátorů soutěže je podpora vzniku nových, moderních kulinářských úprav z této cenné suroviny, ale především podpora růstu dovednosti, tvořivosti a umu soutěžících.

Do finálového klání postupuje 12 nejúspěšnějších účastníků z korespondenční části soutěže, a to v kategoriích junioři a senioři. Úkolem každého finalisty byla příprava čtyř porcí moderního hlavního chodu včetně přílohy s použitím dominantní suroviny – filetu z kapra, doplněné zeleninou firmy Bonduelle, v časovém limitu 45 minut.

Hodnotící komise soutěže složená z výrazných autorit – Bc. Miroslava Kubece, Tomáše Poppa, Davida Kaliny, Ing. Eduarda Levého a Jakuba Sedláčka – hodnotila především zručnost, moderní technologické postupy, nápaditost, chuť, vůni a prezentaci na talíři.

V kategorii juniorů obsadil první místo ve zlatém pásmu Ondřej Kubů z SOU gastronomie U krbu, Praha s receptem – kapr, cizrna, paprika, slanina. Druhé místo ve zlatém pásmu obsadila Hana Budková z hotelu Maximilian a na třetím místě ve zlatém pásmu skončil Adam Trmal z SOŠ a SOU Praha Čakovice.

V kategorii seniorů obsadil první místo ve stříbrném pásmu Vojtěch Petržela z Výčepu Korunní s receptem kapr v soli, omáčka z kostí, mlíčí, kapří škvarky, pepitky, jeseter, pažitka, paprika. Na druhém místě v bronzovém pásmu skončil Jakub Lukáč z restaurace Farma Fish and Steak Vrchlabí a na třetím místě skončil v bronzovém pásmu Rodrigo Retamal z Léčebných lázní Konstatinovy lázně a.s.

Jak hodnotí s časovým odstupem člen organizačního týmu pan Oldřich Pítra vystoupení soutěžících?

„Letos, stejně jako v předchozích letech, nebyli soutěžící „omezováni“ tematickým zadáním organizátorů, takže každý mohl naplno využít vlastní kreativitu. Snaha ji uplatnit byla vidět u většiny receptů, nejen po stránce použitých surovin, sestavení na talíři, ale i rozmanitostí použitých postupů. A je důležité, že se to dá říci nejen o seniorské kategorii, ale i o juniorech.

Kreativita je však do jisté míry riziková a musíte ji mít pod kontrolou, protože jakmile jí povolíte uzdu, podstrčí vám do surovin takovou, kterou budete s kaprem marně ladit anebo vám rozboří váš do detailu vypracovaný časový plán. To se týká především výdeje soutěžního pokrmu, kdy přemíra dekorativních komponentů nejenom pohlcuje drahocenné minuty. To potvrdily i výsledky. Uspěli ti, co se dokázali soustředit na chuťové sladění všech komponentů, ti, co si nenechali přípravu kapra na poslední chvíli, ti, co ho dobře dochutili a důkladně tepelně zpracovali a ti, co kreativitu udrželi na uzdě.“

Soutěž by se nemohla uskutečnit bez podpory hlavních partnerů soutěže – Ministerstva zemědělství ČR, Rybářského sdružení ČR, Fagor profesional, GastroJobs.cz, Bonduelle a Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Poděkování organizátorů patří také partnerům a sponzorům AKC ČR pobočky Šumava.

Organizátoři, především ředitelka soutěže paní Bc. Miroslava Pítrová, její manžel Oldřich Pítra a další členové regionální pobočky JUDr. Vladimír Vyhnis, Gabriela Králíčková a Eduard Levý, opětovně dokázali, že Český kapr je potřebnou akcí patřící trvale mezi nejprestižnější celostátní kulinářské soutěže, a že je, a to je snad nejdůležitější, aktivitou lidí ve prospěch druhých a místem setkávání lidí stejných zájmů a hodnot. Poděkování patří i moderátorovi celé soutěže Jakubovi Sedláčkovi, který po oba soutěžní dny velmi poutavě moderoval soutěžní klání.

Následující stránka: Září 2021 - 47

Prosinec 2021 - číslo 48

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: