Novely legislativních předpisů k náhradám škod způsobených rybožravými predátory budou účinné od dubna

O nezbytnosti zachování náhrad škod způsobených na rybách kormoránem velkým není sporu. Shodli se na něm zástupci ministerstev, poslanci i senátoři. 

Legislativní proces projednávání předloženého návrhu novely zákona, umožňující vyplácení vzniklých škod i v dalším tříletém období, probíhal od poloviny loňského roku a byl dokončen letos v únoru. Že se v tomto případě nejedná o politikaření, dokazuje výrazná podpora téměř všech stran a hnutí napříč politickým spektrem, jejichž zástupci v Poslanecké sněmovně se pod návrh, vzešlý z iniciativy poslanců vládního hnutí ANO, podepsali. Při hlasování v obou komorách Parlamentu se zároveň nenašel jediný hlas (!), který by vyslovil nesouhlas s předloženým návrhem a je tak zřejmé, že je tato dlouhodobě neuspokojivá situace v obou komorách Parlamentu velmi podrobně vnímána. V této souvislosti patří poslancům i senátorům za podporu produkčního rybářství velké uznání a poděkování. Kormorán velký stále požívá v celé Evropské unii podle směrnice Evropského parlamentu a Rady 2009/147/ES o ptácích stejného stupně ochrany jako tzv. volně žijící pták a jeho tlak na rybí obsádky v rybnících i na společenstva ryb v rybářských revírech se ani za období tří let, kdy platila předchozí novela zákona, prakticky nezměnil. I nadále chovatele ryb i uživatele rybářských revírů sužují každoroční nálety několika desítek tisíc jedinců kormorána velkého, migrujících z různých částí severní Evropy. Celkové škody, které tento rybožravý predátor produkčním rybářům i uživatelům rybářských revírů způsobuje, výrazně přesahují částku sto miliónů korun ročně. Závažnost celé situace dokládá i vzrůstající objem Ministerstvem financí vyplacených finančních prostředků za škody způsobené kormoránem na rybách – 37,2 mil. Kč v roce 2019 a 73,6 mil. Kč v roce 2020. Ministerstvo zemědělství rovněž eviduje rostoucí počet ulovených kusů kormorána velkého. Za období září 2019 – srpen 2020 bylo na pracoviště Státní veterinární správy předloženo téměř 9 600 markantů (horních částí zobáků) a na tzv. zástřelném v souladu s nařízením vlády č. 30/2014 Sb. bylo proplaceno téměř 4,8 mil. Kč. Zákon č. 50/2021 Sb., který novelizoval zákon č. 115/2000 Sb., nabývá své účinnosti 1. dubna 2021 a umožní po dobu následujících tří let (2021-2023) vyplácet náhrady škod na rybách způsobených kormoránem velkým ve výši 100 % prokázaných přímých škod. Jak vyplývá z aktuálních právních výkladů ministerstev životního prostředí i financí, lze žádat také na škody, které vznikly v období leden-březen 2021, tedy před vlastním nabytím účinnosti zákona.

K 1. dubnu tohoto roku rovněž nabývá účinnosti vyhláška č. 126/2021 Sb., o způsobu výpočtu výše škod způsobených vybranými zvláště chráněnými živočichy, která nahrazuje stávající vyhlášku č. 360/2000 Sb. Pro produkční rybářství je zásadní součástí této vyhlášky stanovení způsobu výpočtu náhrady škody na rybách, způsobené vydrou říční. Od 1. dubna 2021 tak bude výše škody kalkulována výhradně podle tohoto právního předpisu. Výpočet náhrad škod doznal oproti stávající metodice několika podstatnějších úprav – namátkově lze zmínit stanovení vyššího potravního koeficientu, paušálně stanovené sazby nasazené rybí obsádky ve výši 66 Kč/kg, indexy zohledňující velikost a počet rybníků žadatele, index návštěvnosti či možnost využití standardizovaných cen u jednotlivých kategorií i druhů ryb. Postup výpočtu je kompromisním výsledkem intenzivních jednání mezi zástupci Ministerstva životního prostředí, státní správy, nevládních ochranářských organizací a zástupců chovatelů ryb, které při jednáních i při vypořádání připomínek zastupovalo Rybářské sdružení ČR. Ke koncensu mezi rybáři a ochranou přírody zatím nedošlo při stanovení velikosti populace vydry říční na území České republiky. Nesoulad panuje u hustot vyder v jednotlivých kvadrátech standardní mapovací sítě, kde je početnost vyder za strany ochrany přírody dlouhodobě podhodnocována a tím ovlivněna i konečná výše vypočtené vzniklé škody. V letošním roce je po pěti letech plánováno nové celorepublikové mapování, které by mohlo přispět ke stanovení skutečného aktuálního stavu populace vyder v ČR.

Březen 2021 - číslo 45

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: