Úspěšná letošní sezona muzea Střední rybářské školy Vodňany

Karel Dubský, ředitel SRŠ Vodňany

Střední rybářská škola Vodňany zahájila provoz rybářského muzea na sklonku roku 2013. Od té doby je snahou školy toto muzeum průběžně vylepšovat nabídkou nových exponátů. I když to nebylo prvotním záměrem, tak nás zájem o prohlídky donutil otevřít toto muzeum i pro veřejnost. Svou roli v tom zároveň hraje skutečnost, že se z návštěvy této školy stala oblíbená turistická zajímavost regionu Vodňanska, kde jiné podobné cíle chybějí. Navíc k Vodňanům rybářství patří.

Letos na jaře jsme však museli muzeum z důvodu šíření nákazy COVID-19 zcela uzavřít. Odpadly tak návštěvy ze základních škol, které byly v uplynulých letech hlavním zdrojem mladých návštěvníků. S obavami jsme vyhlíželi prázdniny, kdy jsme mohli konečně znovu otevřít. Návštěvnost za měsíce červenec a srpen nás však mile překvapila. Oproti předchozím letům byl počet návštěvníků výrazně vyšší a dosáhl hodnoty zhruba 3000 osob. Určitě se v tomto směru pozitivně odrazil větší počet turistů, kteří se rozhodli strávit letošní letní dovolenou v tuzemsku. Po většinu dní probíhaly prohlídky každou celou hodinu.

A jak to u nás funguje? Na letní prázdniny přijímáme brigádníky – průvodce (či spíše průvodkyně). Ti se naučí obsah hodinové prohlídky komentovat z manuálu, ale vedeme je k tomu, aby rozsah informací přizpůsobovali skladbě návštěvníků. Často jsou ve skupině například malé děti. Prohlídka zahrnuje ukázky ryb v akváriích. Nádrží je celkem 19 a počet rybích druhů se blíží stovce. Při cestě školou směrem k muzeu a ve vlastním muzeu se již výklad zaměřuje na různé aspekty našeho produkčního i sportovního rybářství. Plánovanou hodinu na prohlídku je někdy docela náročné dodržet, zvláště se zvídavými návštěvníky.

Abychom zpříjemnili čekání na prohlídku, zpřístupnili jsme podzemní učebnu s jezírkem, kde jsou k vidění například jeseteři, kapři koi a další okrasné druhy ryb. Přibyla také tabule s ukázkou postupu výstavby okrasného jezírka. Dalším možným zastavením je mokřad s asi 30 druhy pojmenovaných vodních rostlin. Letos přibylo ještě jedno nové zákoutí ve školní zahradě. Jedná se o přístřešek (pergolu) s umístěním rozměrných exponátů, například výpustní roury a lopatového uzávěru z rybníka Olšina a nově čapu s táhly z rybníka Černiš na Českobudějovicku. V reálu pak u nás v muzeu a areálu školní zahrady někteří návštěvníci stráví třeba i několik hodin.

 

Těšíme se, až zase bude možné realizovat v naší škole koncipované programy pro zájmové skupiny, kterými jsou rybářské kroužky, skupiny ze ZŠ, letní tábory. To výslednou návštěvnost určitě ještě zvýší. Z poměrně přesné evidence nám vychází, že v příštím roce uvítáme již návštěvníka s číslem 30.000.

Letošní rok je ve školách velmi atypický, řekněme ne úplně normální. Naší školu z toho nevyjímaje. Škola bez žáků je opravdu podivná instituce. Navíc je tu zatím neoslavené výročí školy. Proto nám dělá radost, že můžeme i takto, jiným způsobem, působit na veřejnost a popularizovat náš tradiční obor.

Prosinec 2020 - číslo 44

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: