Grilujeme ryby - Z grilu Eduarda Levého

Nastává čas setkání rodin, přátel venku na zahradách, nastal čas grilování. I když mnozí dávají přednost vepřovému, kuřecímu masu. Musíme však říci, že ryba je ryba a lehkostí a výtečnou chutí nikoho nezarmoutí.

Vysoká teplota venkovního nebo elektrického grilu rybu rychle upeče, a to je to nejlepší pro její přípravu. Ke grilování jsou lepší ryby tučnější např. pstruh, tolstolobik, ale kapr je lahůdka.

Příprava ryb před grilováním

Menší ryby, porce ryb očistíme a osušíme. Ke grilování použijeme ryby odleželé v lednici cca 12-24 hodin. Ryby solíme těsně před grilováním, další chuť dodáme rybě drceným česnekem, bylinkami-petrželovou natí, bazalkou, tymiánem, oreganem. Porce ryb potřeme směsí řepkového oleje s bylinkami. Rybí porce můžeme cca 1-2 hodiny před grilováním marinovat ve směsi cukru a soli v poměru 1:1 s přidáním citronové šťávy a posekaného kopru. Poté rybu opláchneme, osušíme a před vložením na gril potřeme řepkovým olejem.

Venkovní gril

Teplo rozžhavených uhlíků rybu rychle zatáhne a její maso zůstane šťavnaté a plné chuti. Grilujeme-li celou rybu, je dobré ji naříznout na boku příčnými zářezy. Pro snadnější manipulaci při grilování můžeme použít mřížku na ryby. Celou rybu grilujeme cca 3-5 minuty z každé strany. Porce ryby grilujeme ze strany kůže asi 3-4 minuty a poté ogrilujeme ze strany masa cca 2 minuty. Před vložením ryb nezapomeneme mřížku grilu nebo grilovací desku potřít řepkovým olejem nebo špekem. Kůže ryb by měla být zlatavá a křupavá, maso křehké, snadno do něj vjede vidlička.

K rybě podáváme grilovanou zeleninu, salátky, zeleninové salsy.

Zeleninová salsa ke grilované rybě

Vychlazená salsa z najemno pokrájené cibule, česneku, paprik, chilli papriček se svěžestí limetky či citronu podtrhne jemnost a chuť grilované ryby.

Grilovaný pstruh marinovaný v bylinkách s grilovanou zeleninou

Salát z červené cibule, červené řepy a bílých paprik

Cibuli pokrájíme na jemné proužky, vložíme do misky, přidáme cukr, trochu soli a cibuli promačkáme. Přidáme jemně nakrájenou papriku, posekanou plocholistou petrželku a zakápneme vinným octem, či citronovou šťávou. Dochutíme pepřem a zakápneme olivovým olejem.

Grilovaný kapr se zeleninovou salsou

Červen 2020 - číslo 42

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: