Ve zpracovně ryb v Klatovech dbáme na kvalitu

Ing. Jiří Hnojský, Zpracovna ryb Klatovy a.s.

Na jaké druhy ryb se vaše zpracovna zaměřuje?

Zaměřujeme se především na zpracování sladkovodních ryb, a to převážně z produkce Klatovského rybářství a.s. Mezi nejvíce zpracovávané druhy patří především pstruh, kapr a siven. Nezanedbatelný podíl z našeho portfolia výrobků je tvořen i produkty z vedlejších druhů sladkovodních ryb jako tolstolobik, amur, lín, sumec, sumeček, štika atd. Sortiment sladkovodních ryb doplňujeme i o ryby mořské. Mezi nejprodávanější patří samozřejmě čerstvý losos nebo uzená makrela, žralok a tuňák.

Popište stručně technologii zpracování ryb, kterou vaše zpracovna praktikuje.

Živé ryby si skladujeme ve vlastních sádkách. Denně se ryby dle objednávek naloví a po zabití zpracují na lince kuchání. Poté se na přání zákazníků porcují, filetují, popřípadě i zbavují kůže. Upravené čerstvé ryby se balí do vakua nebo se vkládají do přepravek s ledem a po označení se vyexpedují. Zpracovna disponuje i kompletní linkou na uzení ryb. Ryby se naloží do solného láku a vyudí v automatických udírnách kouřem z bukového dřeva. Po vyuzení se ryby zchladí ve zchlazovací komoře a následně zabalí volně do kartonů nebo do vakua a vyexpedují stejně jako ryby čerstvé.

Jaký je objem výroby, který projde zpracovnou?

V současné době zpracovna ročně vyprodukuje cca 260 tun výrobků ze sladkovodních ryb a 40 tun výrobků z ryb mořských. 

Kam všude směřuje Váš odbyt ze zpracovny?

Naše výrobky dodáváme do celé České republiky. Největšími odběrateli jsou velké obchodní řetězce a specializované velkoobchody a prodejny ryb. Díky rostoucí poptávce po zpracovaných rybách ryby zavážíme stále více i do malých prodejen potravin a do jídelen a restaurací. V posledních letech část produkce nabízíme sami přímo konečnému spotřebiteli v naší podnikové prodejně.

Jaké jsou druhy rybích výrobků, které Vaše zpracovna produkuje?

Produkujeme čerstvé, uzené a mražené sladkovodní a mořské ryby a výrobky z ryb. Ryby nabízíme ve všech stupních opracování. Kuchané ryby s hlavou, trupy, půlky, porce, filety, hranolky, a z kapra i hlavy a vnitřnosti dodáváme volně ložené nebo vakuově balené. Uzené ryby a rybí porce vyrábíme bez jakýchkoli přídatných látek a konzervantů, pouze nasolené, popřípadě posypané dekoračním kořením. Taktéž uzené ryby prodáváme volně ložené nebo ve vakuu.

Jaké je pracovní vytížení zpracovny v průběhu roku a kolik členů personálu ji obsluhuje?

Provoz zpracovny v současné době zajišťuje celkem 19 stálých zaměstnanců. Pouze v předvánočním období nabíráme velký počet brigádníků na zpracování kapra.

Jaký je Váš názor na budoucí vývoj zpracovatelského sektoru v rybářství?

V současnosti prodej zpracovaných ryb a rybích výrobků spíše stagnuje. Do budoucna bude nutné nabídnout zákazníkům ryby s vyšším stupněm zpracování a nové výrobky určené k přímé spotřebě nebo jen k jednoduché kuchyňské přípravě. Zavádění nových výrobků na trh však bude velmi problematické vzhledem k obchodní politice velkých nadnárodních obchodních řetězců.

Červen 2019 - číslo 38

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: