Blatenské rybářské slavnosti vstoupily do druhého desetiletí

Jiří Sekera, Blatenská ryba

Společnost Blatenská ryba uspořádala rybářské slavnosti již po jedenácté. V sobotu 15. června se do Blatné sešli všichni příznivci rybářů, ale i ti, kteří se chtěli pobavit při poslechu živé hudby, milovníci příjemné zábavy, chutných pokrmů a pěnivého moku. Pro každého bylo připraveno něco. Gastronomický program slavností nabídl pestrou nabídku rybích výrobků a prodej rybích specialit. 

V areálu sádek otevřela své dveře i zpracovna ryb, kde byla možnost shlédnout technologie zpracování kapra včetně filetování. Zakoupit bylo možno i ryby, které vyrostly v přírodních podmínkách blatenských rybníků. Kulturně hudební program se souběžně odehrával na dvou scénách. Jedno pódium bylo umístěno na sádkách, druhé na nádvoří zámku. Tak jako v předešlých letech začal bohatý kulturní program průvodem před desátou hodinou. Po požehnání blatenským rybářům a českému kapru, králi mezi našimi rybami, byla slavnost zahájena na pódiu na sádkách a na mostě před zámkem. Potom zahrála dechová kapela Nauše Pepíka. 

Odpolední program započal ve 13 hodin tanečním vystoupením dětských souborů Základní školy Sedlice a Domu dětí a mládeže Blatná. Na scénu se pak postupně dostali dudáci ze Základní umělecké školy v Blatné, country a folkové muziky „Z Vršku“ a „Nektar boys“. Na závěr vystoupili členové souboru „Tortilla Flat – Celtic & Irish Punk Rock“ ze švýcarského města Rogwilu, s nímž má Blatná dlouholeté partnerství.

Večer do pozdních hodin vyplnila program hudba – rocková kapela „Meteor Lexa Rock“ a „Pakr X“. Vstup na veškerá vystoupení byl zdarma. Produkci finančně podpořilo město Blatná a přispěli také obchodní partneři společnosti Blatenská ryba a Rybářské sdružení ČR. Program rybářských slavností doplnily ještě různé doprovodné akce. 

Tradiční putování po rybnících s výkladem se tentokráte uskutečnilo již v sobotu, a to v jižním oko
lí města. Na sádkách byl zastoupen jarmark s ukázkami tradičních řemesel, na nábřeží prezentace nových osobních automobilů, v zámeckém nádvoří po celý den středomořská kuchyně s ukázkami a ochutnávkou specialit. V zámeckém Konibaru proběhla simulace lovu ryb a v zámku byly otevřeny nové prohlídkové trasy s možností navštívit park se stádem daňků. Otevřena byla zámecká kavárna.

Děti ocenily soutěž s rybářským zaměřením na rybníce Buzickém. Na nábřeží se představilo družstvo Sboru dobrovolných hasičů Blatná, který letos oslaví 140 let své existence a spolu s družstvy jiných hasičských sborů soutěžili v ukázce požárního útoku. 

Rybářské slavnosti pak byly zaměřeny především na propagaci
a konzumaci českého kapra, protože je ideálním pokrmem pro všechny, kteří chtějí žít zdravě. Ryby mají pro své dietní vlastnosti ve výživě moderního člověka výsadní postavení, zvláště v prevenci civilizačních chorob. Nelze opomenout, že slavnosti jsou současně i podporou turistického ruchu na Blatensku, malebného kraje lesů a rybníků. Jsou největší kulturní akcí ve městě a řadí se mezi nejpopulárnější události v kraji. V neděli 16. června pak proběhl ve velkém sále zámku ve Lnářích koncert kytarového virtuosa Štěpána Raka, kde mistr pokřtil vodou z rybníka Velká Kuš dlouho očekávaný 2. díl knihy Rybníky na Blatensku, který tematicky pojednává o rybnících v jihozápadní části Lnářska.

Červen 2019 - číslo 38

Další čísla časopisu

Kontakty

Kde nás najdete? Jak se nám dovoláte?

Lidická 2156/108a, 370 01 České Budějovice

+420 387 312 348, +420 387 435 960

info@cz-ryby.cz

Napište nám

Můžete se nám ozvat i pomocí tohoto formláře: